Jak wybrać buty sportowe?

Jak wybrać buty sportowe?

Odpowiednio dopasowane buty sportowe mogą poprawić osiągi i zapobiec kontuzjom. Oto kilka porad, które przygotowałam dla was.

Jeśli to możliwe, kupuj buty sportowe w sklepie specjalistycznym, jak https://zoio.pl/obuwie/buty-sportowe. Sprzedawca będzie źródłem cennych informacji na temat rodzaju buta potrzebnego do uprawiania sportu oraz pomoże w odpowiednim dopasowaniu.

Buty sportowePrzymierz buty sportowe po treningu lub biegu i pod koniec dnia. Twoje stopy będą spuchnięte i rozluźnione, dlatego warto przymierzać buty wtedy, kiedy stopy są największe. Nałóż wtedy skarpetki tego samego typu, które będziesz nosiła przy uprawianiu tego sportu.

Kiedy but znajduje się na nogach, powinnaś mieć możliwość swobodnego poruszania wszystkimi palcami.

Obuwie powinno być wygodne, gdy tylko spróbujesz je założyć. Nie licz na to, że buty „się rozejdą”, zwłaszcza te wykonane z tworzyw sztucznych. Podczas przymierzania przejdź kilka kroków w butach. Powinny być wygodne.

Zawsze ponownie zasznuruj buty, które próbujesz kupić. Zacznij od najdalej położonych oczek i równomiernie dociskaj, tworząc poprzeczny wzór sznurówki na wierzchniej stronie buta.

Jeśli uprawiasz sport trzy lub więcej razy w tygodniu, koniecznie kup wytrzymałe buty sportowe. Należy pamiętać, że po 300-500 kilomatrach biegu lub po 300 godzinach aktywności tlenowej materiał amortyzujący w butach jest zwykle zużyty i nadszedł czas, aby kupić nowe obuwie sportowe.

Jak dzielą się buty sportowe?

Trudno jest wybrać spośród wielu dostępnych rodzajów obuwia sportowego. Istnieją różnice w konstrukcji oraz różnice w materiałach i wadze. Różnice te zostały opracowane w celu ochrony tych obszarów stóp, które napotykają na największe obciążenia podczas konkretnej dyscypliny.

Buty do biegania, treningu i do chodzenia. Obejmuje to buty do trekkingu, joggingu i ćwiczeń pieszych. Dla buta do chodzenia, szukaj wygodnej miękkiej cholewki, dobrego amortyzatora, gładkiego bieżnika i sprężystej konstrukcji podeszwy, która zachęca do naturalnego ruchu stopy podczas ruchu pieszego. Cechami dobrego buta do biegania są amortyzacja, elastyczność, kontrola i stabilność w obszarze pięty, a także lekkość i dobra przyczepność.

Sporty boiskowe. Na przykład buty do tenisa, koszykówki i siatkówki. Większość sportów boiskowych wymaga, aby ciało poruszało się do przodu, do tyłu i na boki. W rezultacie większość butów sportowych wykorzystywanych w sportach zespołowych jest poddawana ciężkiej presji. Kluczem do znalezienia dobrego buta dworskiego jest jego podeszwa.

Sporty outdoorowe. Na przykład buty do piłki nożnej, baseballu czy hokeja na trawie. Buty te są proste, mają kolce, korki czy inne przyczepne powierzchnie by ułatwić ci bieg.

Buty sportowe do biegu na torze i w terenie. Ze względu na specyficzne potrzeby poszczególnych biegaczy, firmy produkujące obuwie sportowe produkują wiele modeli dla różnych typów stóp, wzorów chodu i stylów treningowych.

Sporty specjalistyczne. Obejmuje buty do gry w golfa, tańca, aerobiku i jazdy na rowerze. Szczegóły zależą od sportu, ale często promują wygodę podczas sportu kosztem wygody przy normalnym chodzeniu.

Sporty na świeżym powietrzu. Obejmuje obuwie wykorzystywane do działalności rekreacyjnej, takiej jak łowiectwo, rybołówstwo i żeglarstwo. Takie buty sportowe będziesz pewnie nosiła też na co dzień.